Dalekohledy NikonJaponská firma Nikon (nebo také Nikon Corporation či Nikon Corp., japonsky: 株式会社ニコン, Kabušiki gaiša Nikon) je jedním z předních světových výrobců klasických i digitálních fotoaparátů a fotografické a sportovní optiky. Mimo vybavení pro fotografii vyrábí i další optické přístroje, jako jsou například mikroskopy, dalekohledy, brýlové čočky, geodetické přístroje, přístroje pro výrobu polovodičových součástek, a další jemná zařízení, jako například krokové motory.

Historie

V roce 1917 se spojili tři malí japonští výrobci optiky a vytvořili optickou firmu Nippon Kogaku K.K.. V roce 1921 zahájila firma výrobu prvních malých binokulárních dalekohledů MIKRON. V roce 1925 byla zahájena výroba mikroskopu JOICO. V roce 1932 byla poprvé pro fotografickou optiku použita dodnes používaná značka Nikkor.

Hlavní rozvoj prodělala firma za 2. světové války. Díky armádním zakázkám a získání technologií ze spřáteleného Německa zvětšila svou velikost více než 100x.

Po druhé světové válce v roce 1948 firma zahájila výrobu prvního malého fotoaparátu Nikon I. V témže roce přestal optiku Nikonu používat jeho největší konkurent - Canon. V roce 1959 začala firma vyrábět Nikon F – svou první jednookou zrcadlovku

Fotoaparáty pro kosmický výzkum

Vzhledem k popularitě fotoaparátů Nikon ve Spojených Státech, NASA v šedesátých letech firmu Nikon vybrala pro vývoj kinofilmového fotoaparátu pro kosmický výzkum.

První aparát pro kosmický výzkum sice vycházel z osvědčeného Nikonu F, ale musel být pro splnění přísných kritérií NASA výrazně přepracován. Poprvé byl použit až v roce 1970 v misi Apollo 15 (čtvrté přistání na Měsíci).

Nikon poznatky získané při vývoji a využití tohoto aparátu aplikoval pro svůj další vývoj, takže další aparáty založené na komerčních F2 a F3 již potřebovaly pro použití v NASA výrazně menší úpravy a aparát z roku 1989 založený na komerčním F4 má již jen několik kosmetických úprav týkajících se snadnějšího ovládání ve skafandru a beztížném stavu.

V roce 1974 postavila firma 105cm Schmidtův teleskop v tokijské observatoři.

Digitální technika

V roce 1997 zahájila výrobu prvního digitálního fotoaparátu Nikon Coolpix 100. V roce 1999 vyrobila svou první digitální jednookou zrcadlovku Nikon D1. V roce 2006 ukončila výrobu všech kinofilmových zrcadlovek s výjimkou profesionálního modelu Nikon F6. V roce 2007 dala na trh svou první full-frame (senzor má velikost políčka kinofilmu) digitální zrcadlovku (i přes několik vyjádření firmy z roku 2006, že tuto velikost čipu podporovat nebude[1]).

Sportovní optika

Kromě fotogarfické optiky vyrábí společnost Nikon také sportovní optiku, která zahrnuje dalekohledy, monokulární pozorovací dalekohledy, fotografické příslušenství pro spektivy a digiscoping, dálkoměry lovecké i pro hráče golfu, lupy a mikroskopy.

Dalekohledy Nikon se vyrábí v několika různých řadách, které se liší kvalitou požitých materiálů a samozřejmě cenou. Všechny výrobky cenově odpovídají kvalitě použitého materiálu i kvalitě zpracování, která je i firmy Nikon na vysoké úrovni i u těch nejlevnějších produktů.

zdroj: wikipedie

Širokou nabídku dalkeohledů a optiky Nikon naleznete na našem internetovém obchodě www.dalekohledy-mikroskopy.cz

google1a3235dafa6ecae9.html