Níže v galerii si můžete prohlédnout "hrubý", nezpracovaný snímek kulové hvězdokupy M13 v souhvězdí Herkula, který pořídil Jochen Fehrmer pomocí nového krátko-ohniskového dalekohledu Messier AR 102/460mm. Snímek zde není v plné velikosti, ale lze si udělt obrázek o tom jak asi tento dalekohled zobrazuje. Krátkoohniskové dalekohledy mají zkreslení a sklenutí v okrajích zorného pole, pokud nejsou vybavené rovnačem sklenutí zorného pole.

Dalekohled je určený hlavně pro vizuální pozorování, ne fotografování. Je nabízený jako širokoúhlý teleskop pro prohlížení velkých částí oblohy. Lidské oko není až tak citlivé na sklenutí v krajích zorného pole jako čip fotoaparátů, který navíc sbírá světelný signál po delší dobu. Dalekohled je optimální pro pozorování deep sky plošných objektů.

Dalekohled je dodávaný jako samostatný tubus s optikou nebo na montáži EXOS1.

Snímek byl pořízený fotoaparátem Canon EOS DA 700 bez dark frame, flat field, bez jakéhokoli korektoru a reduktoru. Snímek je složený z 10ti 200s expozic při ISO 800.

AKTUALIZACE 9.5.2017 :

Jochen Fehrmer pořídil v noci z 8.na 9. května nový snímek tentokráte s rovnačem pole a UHC filtrem Explore Scientific - snímek č.2 ve větším rozlišení na facebooku

google1a3235dafa6ecae9.html