Jak si vybrat ten správný binokulární dalekohled?  

Otázky, na které není jednoduchá a jednoznačná odpověď. Pro někoho je dostačující jeden dalekohled, pro jiného neexistuje univerzální dalekohled, protože jeho aktivity jsou velmi pestré.

Říká se, že nejlepší je ten dalekohled, který používáte nejčastěji .

Pokud jste nějakým způsobem dospěli k názoru, že „by to chtělo“ dalekohled, pak si jej klidně dopřejte, protože Vám určitě pomůže odkrýt mnoho nových poznatků a přiblíží okolní svět, kam byste se jinak nedostali. Při častém používání na ceně nešetřete a rozhodněte se pro dalekohled vyšší cenové kategorie.

V několika dílech se pokusíme přiblížit, na co se zaměřit při výběru vhodného dalekohledu, se kterým budete spokojeni, protože jej budete často používat.

Praktické parametry, optické parametry

Při výběru vhodného dalekohledu Vám může pomoci, pokud si vzpomenete na situace, při kterých jste tuto myšlenku zaregistrovali. Jinými slovy, je dobré si ujasnit, v jakých situacích (kdy, kde a jak) budete dalekohled často používat. Mohou Vás inspirovat následující otázky:

Chodíte na procházky do přírody?  Jsou procházky dlouhé a nechcete s sebou nosit těžký a objemný dalekohled? Nebo naopak rádi pozorujete dění na vaší zahradě kolem domu, ptáčky na krmítku, srny na okolních loukách? Jezdíte na cyklo výlety a občas se chcete porozhlédnout po krajině? Jste myslivec a chodíte pozorovat zvěř za šera? Lovci se zbraněmi nebo beze zbraní se pohybují v náročném terénu ve dne i v noci a proto mají vysoké požadavky na zpracování a odolnost dalekohledu a v neposlední řadě na kvalitu optiky. Pozorujete hvězdnou oblohu, jezdíte často na jachtu, rybaříte? Těch situací, kdy by se hodil dalekohled je velmi mnoho.  Obecně lze na pozorování okolí použít jakýkoli dalekohled. Prakticky je však dobré věnovat pozornost parametrům, které mohou mít vliv na dosažení toho nejlepšího vjemu z pozorování. Může se stát, že pokud např. povezete 1kg triedr na cyklo výlet rádi jej po několika kilometrech zapomenete na první zastávce nebo pokud půjdete do lesa pozorovat zvěř s kapesním dalekohledem, sice se nepronese, ale na té zvěři toho moc neuvidíte.  Záleží hodně na Vás, na vaší činnosti, při níž chcete používat dalekohled, abyste si uvědomili, jaké parametry by měl dalekohled mít, aby jeho používání bylo obohacující. Teprve podle těchto důležitých praktických parametrů si stanovte požadavky na kvalitu optiky.

Optické parametry      

Díl 1. Zvětšení a velikost dalekohledů:

1.1. Zvětšení

Jako první je tedy dobré, si uvědomit, co a v jakých podmínkách budete dalekohledem pozorovat. To vám totiž může pomoci zvolit základní praktické parametry, kterými jsou zvětšení, rozměry a hmotnost dalekohledu.

U většiny dalekohledů jsou v názvu dvě čísla např. Hunter 10x50. Výrobce si zvolí název a za něj uvede: hodnotu zvětšení v tomto případě 10x  a průměr objektivu v milimetrech – v tomto případě 50mm.

Zvětšení udává, kolikrát je větší obraz pozorovaného objektu v dalekohledu, oproti pohledu pouhým okem bez dalekohledu. Nebo také - obraz je tak velký, jako bychom jej pozorovali očima bez dalekohledu z 10x bližší vzdálenosti.

Zvětšení binokulárních dalekohledů se pohybuje v rozmezích 6x – 25x u divadelních kukátek je zvětšení 2,5x 3x – tam to stačí, protože jeviště bývá blízko a většinou nechceme zkoumat dopodrobna kvalitu kostýmů jednotlivých herců.

Menší zvětšení  6x, 6.5x se často vyskytují v kombinaci s průměry objektivu kolem 30-40mm a lze je použít pro děti nebo pro ty, kteří nemají pevné držení rukou a často se jim ruce chvějí. Malé zvětšení vám poskytne stabilnější a pocitově tedy ostřejší obraz se širokým zorným polem. Pohled tímto dalekohledem je velmi pohodlný pro oči a získáte vjem ostrého, čistého obrazu.

Zvětšení 7x je většinou v kombinaci s průměrem objektivu 50mm. Tato kombinace totiž zajistí velkou světelnost dalekohledu. Získáte tedy možnost pozorovat obraz i v šeru nebo při svitu Měsíce, kdy je v krajině velmi málo světla. Většinou je tento typ dalekohledů oblíbený u myslivců nebo lovců.

Dalekohledy 7x50 se také hojně používají jako dalekohledy námořní, na jachtu nebo jiná plavidla. Tyto dalekohledy mají velké hranoly, které pojmou hodně světla, mají široké zorné pole a při zvětšení 7x lze ještě dobře korigovat houpání lodi. U námořních dalekohledů nejsou požadavky na malé rozměry, proto si výrobci většinou dovolí použít velké hranoly, čímž dosáhnou jasnějšího a ostřejšího obrazu.

Často jsou také dalekohledy 7x50 s porro hranoly považovány za „tradiční“ rozměr, protože se dlouhou dobu v minulosti používaly.  V současnosti tomu však již tak není, hlavně díky novým technologiím, které umožní vyrábět skladnější dalekohledy s výbornou kvalitou.

Zvětšení 8x je v současné době spojeno s většinou dalekohledů, ať malých kompaktních středních nebo velkých dalekohledů do šera.  Často tedy uvidíte dalekohledy 8x25, 8x32, 8x40, 8x42, 8x56. Toto zvětšení je velmi univerzální a poskytuje stabilní obraz se širokým zorným polem. Ve srovnání se zvětšením 10x lze při zvětšení 8x velmi dobře udržet stabilitu obrazu a tedy si můžete velmi dobře vychutnat ostrost a rozlišit i jemné detaily (záleží na kvalitě optiky) v obraze. Velmi často doporučujeme zvětšení 8x jako univerzální, přesto je zkušenost taková, že mnoho pozorovatelů upřednostní větší zvětšení 10x v dojmu, že získají „něco víc“.

Zvětšení 10x je, stejně jako zvětšení 8x, používané u všech typů dalekohledů. Setkáte se tedy s dalekohledy 10x25, 10x32, 10x40, 10x42, 10x50, 10x56, 10x70…   

Lze říci, že toto zvětšení je také velmi univerzální jako 8x, ale s tím rozdílem, že při tomto zvětšení je užší zorné pole menší stabilita obrazu a menší světelnost než při zvětšení 8x. Obraz při zvětšení 10x již není tak stabilní jako u menších zvětšení. Více se přenáší chvění a třes rukou. Pokud jdete složitým terénem, stoupáte do kopců nebo vaše tělesná konstituce není v optimální pohodě, pak se může snadno projevit nestabilita obrazu.  Nicméně při zvětšení 10x lze lépe rozeznat menší detaily na bližších objektech např. menší barevné oblasti na opeření ptáků, výrůstky na paroží srnců aj.

Zvětšení 12x (dalekohledy 12x25,12x32, 12x42, 12x50…) již není tak často používané a umožní vám pozorovat drobnější detaily v obraze. Při zvětšení 12x lze ještě docela dobře udržet stabilní obraz, ale doporučujeme spíš podepřít ruce o pevnou podložku. Větší zvětšení se objevuje i u malých kapesních dalekohledů, ale zde je potřeba počítat s tím, že světelnost a šířka zorného pole budou malé a obraz nebude tak jasný a ostrý v detailech a okrajích zorného pole. Čím dražší dalekohled, tím výrazněji bude obraz lepší oproti levnějším dalekohledům.

Zvětšení 15x a více (dalekohledy 15x50, 15x56, 20x60, 20x80, 25x100…)se vyskytuje méně často a umožní rozeznat i malé detaily na pozorovaných objektech. Nicméně kvalita, ostrost, jasnost a kontrast obrazu jsou faktory, které ovlivňují rozeznání jemných detailů a při velkém zvětšení je velký rozdíl mezi zobrazení levnějším, méně kvalitním dalekohledem a dražším, kvalitnějším dalekohledem.

Větší zvětšení se objevuje také u malých kapesních dalekohledů (12x32, 16x32…) - zde je potřeba počítat s tím, že světelnost a šířka zorného pole budou malé a obraz nebude tak jasný a ostrý v detailech a okrajích zorného pole. Čím dražší dalekohled, tím výrazněji bude obraz lepší oproti levnějším dalekohledům.

1.2. Rozměry a hmotnost dalekohledů

Rozměry dalekohledů jsou dány průměrem objektivu a velikostí hranolů.  Objektiv je čočka nebo soustava čoček, kterými vchází světlo do dalekohledu. Úkolem objektivu je tedy soustřeďovat světlo a vytvářet obraz, který je následně zvětšený okulárem. Čím větší je průměr objektivu, tím více světla se do dalekohledu dostane,  tím více detailů je možné v obraze rozlišit. (tzv. rozlišovací schopnost). Nicméně binokulární dalekohledy se vyrábí v takových velikostech, aby bylo možné je s sebou pohodlně nosit.

Průměrem objektivu u binokulárních dalekohledů se tedy rozumí průměr čočky nebo soustavy čoček, jimiž světlo vstupuje do dalekohledu. Udává se v milimetrech. Dalekohledy s větším průměrem objektivů mají lepší vlastnosti v šeru a ve špatných světelných podmínkách. Dalekohledy s menším průměrem jsou zase skladnější a lépe se hodí na výlety.

  • Průměr do 32mm:  jedná se hlavně o malé lehké dalekohledy, které jsou dobře skladné. Mají výborný obraz během dne a některé kvalitnější i v šeru. Je u nich potřeba počítat s menším pozorovacím komfortem (občas chvilku trvá, než se dalekohled dobře nastaví na oči). Přesto jsou tyto dalekohledy vynikající na turistické a cykloturistické výlety. Jsou lehké a snadno se vejdou i do menšího batůžku. Nezaberou tolik místa a nepronesou se jako dalekohledy s velkým průměrem.
  • Průměr 32 - 50mm:  tyto dalekohledy jsou velmi univerzální - většinou mají průměr 42mm a zvětšení 7x, 8x, 10x a 12x. Mají vynikající obraz nejen během dne, ale i za soumraku, při horších světelných podmínkách. Mají menší rozměry, jsou poměrně lehké a skladné. Mnohé z nich mají velké zorné pole. Pro tyto univerzální vlastnosti jsou hodně žádané. Výrobci se na tuto kategorii dalekohledů hodně zaměřují a používají nejnovější technologie a materiály, které snižují projevy optických vad a zlepšují kvalitu obrazu.
  • Průměr 50mm a více:  tyto dalekohledy jsou vhodnější pro pozorování v šeru a v horších světelných podmínkách. Větší průměry se také používají u dalekohledů s větším zvětšením. Dalekohledy se zvětšením 7-12x dávají během dne srovnatelný obraz jako dalekohledy s menšími průměry objektivů. Světelnější dalekohledy (8x56, 9x63, 7x50) dokonce přivádí do oka více světla, než je schopno využít během denního světla. Za denního světla má zřítelnice oka průměr cca 3-6mm, kdežto z výše zmíněných dalekohledů vystupuje svazek světla o průměru 7mm. Výsledkem jsou různé odlesky a stíny v obraze. Větší průměr objektivů se také používá u dalekohledů s větším zvětšením - 15x a více (15x60, 20x60, 30x70) - čím větší je zvětšení, tím je pro získání dobrého obrazu potřeba více světla i během jasného dne. Nevýhodou těchto dalekohledů jsou jejich rozměry a větší hmotnost.

Rozměry dalekohledů jsou také ovlivněné typem hranolů. O hranolech budeme psát v dalších dílech.

V našem ABC optiky můžete prozatím najít stručné vysvětelení některých pojmů.

Autor: Miloš Motejl

Jakékoli kopírování i jen částí obsahu bez písemného svolení je v rozporu s autorskými právy.

google1a3235dafa6ecae9.html